Indijos papročiai

Žodžiu „namaste“ pasveikinamas gerbiamas vyresnio amžiaus ar nepažįstamasis. Abiejų rankų delnus suglauskite pakeldami juos žemiau veido – šitaip ne tik parodysite pagarbą sutiktiems vietos žmonėms, bet ir jų tradicijoms – „hello“ ar „hi“ neturės tokios magiškos galios.
Indijoje daugelį maloniai nustebina sveikinimo paprotys dovanoti gėlių girliandas. Indiškų vestuvių metu jaunojo ir jaunosios apsikeitimas gėlių girliandomis yra reikšminga ceremonijos dalis, taip pat girliandos aukojamos meldžiantis dievams ir deivėms.

Pasisveikinimą Indijoje įtakoja religija, išsilavinimas  ir socialinė klasė. Čia – hierarchinė kultūra, todėl pirmieji sveikinkitės su vyresniais ar svarbesniais asmenimis. Išsiskiriant su kiekvienu žmogumi reikia atsisveikinti individualiai. Dažnai spaudžiamos rankos, ypač dideliuose miestuose, kuriuose daugiau išsilavinusių žmonių, pratusių bendrauti su vakariečiais. Vyrai spaudžia rankas kitiems vyrams, moterys – moterims, bet dėl auklėjimo gana retai spaudžiamos rankos tarp vyrų ir moterų. Jeigu nesate tikri, geriau palaukite, kol ranką pasisveikinti Jums išties.

Indijos kultūros tradicijos išliko iki šių dienų, nes svetimšalių atneštos tradicijos visada įsiliedavo į jau egzistoujančia įvairovę ir, kartais pačios kisdamos, tapdavo naujomis visiems priimtinomis tradicijomis. Šitaip Indijos kultūra išlieka ir tradicinė, ir moderni – ji keičiasi laikui bėgant, bet tradicijos išlieka gyvos.

Pasiruoškite – būsite priblokšti! Vaizdų, kvapų, kontrastų... Indija išgyveno tris britų imperializmo amžius ir nepamiršo savo permainingos tūkstantmetės istorijos, todėl šių tradicijų sanplaika – labai postmodernistinė, galinti savo prieštaringomis ir sudėtingomis realijomis Jus gerokai nustebinti. Šalia didžiulių prabangių prekybos centrų pamatysite didžiulius lūšnynus šokiruojančius neįsivaizduojamu skurdu. Išgyvenę pradinį kultūrinį šoką daugelis atvykusiųjų džiaugiasi gauta patirtimi ir galimybe pamatyti kitokį pasaulį. Iš pradžių šokiruoja vien mintis, kad galima gyventi Indijoje - nors tai sugeba milijonai vietinių gyventojų!

Induizmas, islamas, sikizmas, budizmas, krikščionybė, džainizmas ar zoroastrizmas - Indostano pusiasalyje galima rasti visų konfesijų atstovų. Oficialiai Indija nėra religinė valstybė, todėl visi piliečiai turi vienodas teises pasirinkti savo tikėjimą. Daugiau nei trys ketvirtadaliai guventojų yra induistai.

Induistai dieną pradeda ritaulu „Surya Namaskar“ - saulei aukojamas vanduo ir kalbamos mantros bei maldos. Induizmas garbina gamtą, todėl pirmasis ryto valgis aukojamas karvei, o paskutinis – šuniui.
Visų religijų atstovai dieną pradeda giedodami – tokios tradicijos skiepijamos vaikams nuo ankstyvų dienų ne tik šeimoje, nes rytinės maldos ir moralinis auklėjimas - labai svarbi Indijos švietimo istemos dalis.

Etiketas šventyklose
Prieš įeidami į šventyklą nusiaukite avalynę ir dėvėkite kuklius drabužius.
Atvykėliai Indijoje dažnai nori dėvėti šortus, ebt lankantis religinėse vietose svarbu dengti pečius ir apatinę kūno dalį. Šalyje, kurioje gimė keturios pagrindinės dabar išpažįstamos religijos ir prigijo daug kitų, daug vietinių žmonių labai nuoširdžiai ir konservatyviai laikosi savo religinių tradicijų. Daugelis jų šventovių turi didžiulę istorinę ir religinę svarbą, todėl norėdami jas pamatyti, net jei nesate tikintis, laikykitės pagarbos.

Įvairios Indijos valstijos išsirinko skirtingas oficialiomis vadinamas kalbas, kai kurių iš jų centrinė valdžia net nepripažįsta. Pavyzdžiui, rytų Indijos Bihar valstija turi tris oficialias kalbas -  hindi, urdu ir bangalų, kurias oficialiomis pripažįsta ir centrinė valdžia, bet Sikim, taip rytų Indijoje esanti valstija, turi keturias oficilias kalbas, iš kurių Delis kaip oficialią pripažįsta tik nepaliečių kalbą. Centrinės valdžios nepripažįstamų kalbų bendruomenės aktyviai siekia pripažinimo. Centrinė valdžia nusprendė, kad Indijos oficiali kalba yra Hindi.

Hierarchija
Induizmo ir kastų tradicijos dėka Indijoje ypatingai daug dėmesio skiriama santykių hierarchijai. Indai visada – šeimoje, tarp draugų ar nepažįstamųjų - kreipia dėmesį į socialinę padėtį kitų žmonių atžvilgiu.
Mokyklose mokytojai vadinami guru ir laikomi visų žinių šaltiniu. Šeimos lyderis yra patriarchas, dažniausiai tėvas. Versle vadovas laikomas didžiausios atsakomybės šaltiniu. Tam, kad išliktų socialinė santvarka, visuose santykiuose turi būti laikomasi aiškiai apibrėžtos heararchijos.

Šeimos vaidmuo
Indai dažniausiai save apibūdina pagal grupes, kurioms jie priklauso, ne pagal savo asmeninę padėtį – dažniausiai sieja save su valstija, regionu, miestu, šeima, religija ir t.t.  Ši grupinė orientacija kyla iš artimų ryšių, kuriuos indai stengiasi išlaikyti su savo šeima, įskaitant ir visą plačią giminę, kuri sukuria daugybę tarpusavio santykių ir taisyklių. Kartu su giminių tarpusavio įsipareigojimais tarp giminių susidaro ir tarpusavio pasitikėjimas.

Vardai

Indijos piliečiams vardai suteikiami pagal religines, socialinės klasės ir regiono tradicijas.

Induistai

Šalies šiaurėje dauguma žmonių turi vardą ir pavardę, bet pietuose pavardė naudojama rečiau, o prieš vardą dažniausiai pridedama pirmoji tėvavardžio raidė. Vyro formalusis vardas yra jo vardas ir tėvo vardas („s/o“ reiškia „son of“ - kažkeino sūnus). Moterys naudoja „d/o“ („daughter of“), kad nurodytų, kad yra savo tėvo dukterys. Ištekėjusios moterys netenka tėvo vardo ir naudoja savo vardą kartu su vyro vardu vietoj pavardės.

Musulmonai
daug mususlmonų neturi pavardžių, o su savo vardu kartu vartojamą tėvo vardą su junginiu „bin“. Taigi, Abdullah bin Ahmed yra Abdula Ahmedo sūnus. Moterys šiuo atveju naudoja junginį „binti' – duktė, mergaitė. „Hadži“ (vyr.) ar „Hadža“ (mot.) prieš vardą rodo, kad šis asmuo yra buvęs piligriminėje kelionėje į Meką.
Visi sikai kaip pavardę arba junginį prie pavardės naudoja vardą „Singh“.

Dovanojimo etiketas
Indai tiki, kad dovanojimas palengvina perėjimą į kitą gyvenimą. Draugams ar tolimiems giminaičiams dovanojami pinigai švenčiant svarbius gyvenimo įvykius – vestuves, laidotuves.
Jeigu Jus pakvies į indų namus vakarienės, nėra būtina atsinešti dovaną, bet jei taip padarysite – jos tikrai neatsisakys. Nedovanokite jostrų (frangipanijų arba plumerijų) ar baltų gėlių, nes jas priimta naudoti laidotuvių metu. Sėkmės spalvos yra geltona, žalia ir raudona, todėl galite drąsiai rinktis tokių spalvų vyniojamąjį popierių.
Jeigu dovanoja vyras, reikėtų pasakyti, kad ši dovana – ir nuo jo žmonos/motinos/sesers ar kitos moteriškos lyties giminės.
Induistams nederėtų dovanoti odinių dovanų. Musulmonams nereikėtų dovanoti dirbinių iš kiaulių odos ar alkoholio produktų.
Dovanos neišvyniojamos iškart jas gavus.

Stalo etiketas
Nors indai patys retai būna punktualūs, jie tikisi, kad užsieniečiai atvyks maždaug sutartu metu. Prieš įeidami į namus nusiaukite.
Renkitės kukliai ir konservatyviai. Labai tradicinis, etninis, bet tuo pačiu metu ir šiuolaikiškas indžių rūbas saris žinomas visame pasaulyje. Jis dėvimas su viršutiniais marškinėliais, dengiančiasi viršutinę kūno dalį. Provincijoje saris dažniausiai dėvimas kitoks sari variantas- ghagara -čoli. Čoli yra trumpi marškinėliai, dengiantys viršutinę kūno dalį, o ghagara – ilgas sijonas. Grakštumo suteikia dupata, minkštas ir lengvas ilgas šalis, permestas per petį. Labai populiarus ir “salvar kamyz“ - kamyz yra ilgi viršutiniai marškinėliai, o salvar – kelnės, taip pat derinami su dupata šaliu.
Indžių mėgstama juvelyrika, auksinė ar sidabrinė – auskarai ausyse ir nosyje, apyrankės, kaklo papuošalai, kojų papuošalai ir rankų bei kojų pirštų žiedai parodo socialinį statusą ir tradicijas.

Atėję į svečius mandagiai atsisakykite pirmosios pasiūlytos arbatos, kavos ar užkandžių. Nesijaudinkite, Jūsų ir vėl paklaus. Ir dar elis kartus. Pirmojo pasiūlymo atsisakymas- protokolo dalis.
Palaukite, kol Jums nurodys Jūsų vietą prie stalo.
Indijoje yra daugybė dietinių apribojimų, pagal kuriuos gali būti patiektas maistas:
Induistai nevalgo jautienos, daugelis yra vegetarai;
musulmonai nevalgho kiaulienos ir nevartoja alkoholio;
sikai nevalgo jautienos;
nevegetariškoje virtuvėje, vengiant mėsos vartojimo apribojimų įvairiose religinėse grupėse, kaip pagrindinis patiekalas dažniausiai patiekiama aviena, vištiena ir žuvis.
Žinoma, nuo religijos ar regiono priklauso patiekalų ypatumai.
Manieros prie stalo gali pasirodyti formaliomis, bet  jos dažnai sušvelninamos religiniais papročiais. Daugelis Indijos patiekalų valgomi naudojant pirštus. Jeigu naudojami stalo įrankiai, tai dažniausiai yra stalo šaukštas ir šakutė.
Dažnai svečiai aptarnaujami pagal tam tikrą tvarką: pirmiausia pats garbingiausias svečias, tada vyrai ir vaikai. Moterys paprastai patarnauja prie stalo, o valgo vėliau.
Gali būti, kad Jūsų paprasys prieš maistą ir po jo nusiplauti rankas. Ar valgysite pirštais, ar stalo įrankiais - valgymui naudokite dešinę ranką. Kairė ranka paprastai naudojama apsiplauti po apsilankymo tualete, todėl nepamirškite kaire ranka indui niekada neduoti daiktų - pinigų ar dovanų, nes patys konservatyviausi gali įsižeisti.
Kai kuriose situacijose maistas gali būti serviruojamas Jums atskirai, kitose – valgysite iš bendro indo. Priimta visko nesuvalgyti – šiek tai maisto, likusio lėkštėjė, rodo, kad Jūs pasisotinote.

Tiesiog negali sakyti "ne"
Indai nemėgsta sakyti „ne“ - nei žodžiais, nei kitaip. 
Pavyzdžiui, nenorėdamas nuvilti Jūsų tuo, kad kažko negalima padaryti, indas Jums pateiks atsakymą, kurį, kaip jam pasirodys, Jūs norėtumėte išgirsti. Nereikėtų manyti, kad tai nesąžiningas elgesys, tiesiog Indijoje yra labai nemandagu, jei žmogus nepasistengė suteikti to, ko buvo paprašytas.
Kadangi jie nemėgsta atsakyti neigiamai, indai gali pabandyti atsakyti teigiamai, bet specialiai nesuteikti jokių tikslių detalių. Todėl Jūs turėtumėte stebėti neverbalinius išorinius ženklus, tokius kaip nenoras pasižadėti susitikti tam tikru laiku ar neentuziastingas atsakymas.
Jeigu susierzinsite, prarasite savitvardą – prarasite „veidą“ ir pasirodysite neverti pagarbos ir pasitikėjimo.

Induistai laikosi tam tikros hierarchijos ir kūno dalių atžvilgiu. Svarbiausia - galva, žemiausia kategorija - pėdos, kurios laikomos purvinomis. Prieš įeidami į namus nusiaukite, nelipkite ant nieko svarbaus, o jei taip padarysite - iškart atsiprašykite. Pagarba gerbiamam vyresniajam išreiškiama bučiuojant jo kojas.
Visgi dažnai tai, kas vakaruose gali būti palaikyta asmeninės erdvės pažeidimu, Indijoje yra visiškai natūralus dalykas. Taip pat žmonės čia dažnai labai smalsūs, nori sužinoti apie užsieniečius daugiau - tai suprasite iš nepalaiujamo ir neslepiamo apžiūrinėjimo. Kadangi šioje šalyje gyvena milijonai žmonių, vietos privatumai nelieka labai daug, ir Jums priimtinos "asmeninės erdvės" čia gali tiesiog nebūti. Pasistenkite perdaug asmeniškai nereaguoti, jei JUms atrodys, kad žmonės gatvėje nuolat spokso arba nauji pažįstami klausinėja dalykų, kurie, Jūsų nuomonės, tikrai nėra jų reikalas. Daugeliu atvejų tai tikdraugiškas smalsumas, o jeigu spoksančiam nepažįstamajam nusišypsosite, dažnai sulauksite draugiškos šypsenos. Visgi niekada dėl mandagumo neaukokite saugumo, ypač tai taikytina moterims. 
Galbūt parke pamatysite apsikabinusią jauną porą, bet Indijoje tai nėra priimtinas elgesys. Stenkitės viešumoje vengti apsikabinimų, bučinių ar vaikščioti susikibus už rankų. Baltosios keliautojos Indijoje gali sulaukti nepageidaujamo dėmesio iš kai kurių vyrų, bet nereikia manyti, kad kiekvienas sutiktas Indijos vyras elgsis nederamai. Gali būti, kad dėl suvaržytų elgesio normų ir didelio smalsumo kai kurie vietiniai vyrai bus susidarę netinkamą nuomonę apie užsienietes, todėl seksualinis priekabiavimas, deja, yra paplitęs gana plačiai. Geriausias patarimas – konservatyviai rengtis, vengti nuošalių vietų ir rūpintis savo saugumu. Nepamirškite pagrindinių savo šalyje išmoktų saugumo pamokų ir stebėkite vietinių moterų elgesį, šitaip galėdam.

Mūsų siūlomos pažintinės kelionės į Indiją =>>

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,